Usuwanie zębów

Wszyscy wiemy, że usuwanie zębów jest zabiegiem nieprzyjemnym, ale niestety czasami koniecznym. Ekstrakcja zęba polega na usunięciu określonego elementu uzębienia z tak zwanego zębodołu. Podstawowymi narzędziami służącymi do wykonania tego zabiegu są głównie kleszcze i specjalistyczne dźwignie. Z uwagi na ból towarzyszący usuwaniu zęba konieczne jest miejscowe znieczulenie. W ekstremalnych przypadkach stosuje się również znieczulenie ogólne. Usuwanie zębów pod narkozą najczęściej stosuje się u dzieci oraz u osób niepełnosprawnych.

Bardziej skomplikowana ekstrakcja zębów zwana inaczej chirurgiczną ma miejsce wówczas, gdy ząb jest bez korony lub posiada zakrzywione korzenie. W takich przypadkach stomatolog nacina dziąsło i wyciąga ząb lub jego fragment z zębodołu. Innym przypadkiem wymagającym chirurgicznego wsparcia jest usuwanie tzw. zęba zatrzymanego.

Ząb zatrzymany to taki, który się nie wyrżnął, ale jego rozwój jest już zakończony. Często taka sytuacja dotyczy zębów mądrości. Po każdej chirurgicznej ekstrakcji konieczne jest zaszycie dziąsła. Pacjent powinien po takim zabiegu przestrzegać kilku ważnych zasad tj. dbanie o higienę jamy ustnej oraz zakaz spożywania przez całą dobę zbyt zimnych i gorących posiłków i napojów. Najczęściej nie da się też uciec przed opuchlizną w okolicach operowanego miejsca oraz utrzymującym się czasowo bólem.

Niezmiernie ważne jest to, aby przy okazji usuwania zęba nie spowodować zbyt dużego spustoszenia w tkankach otaczających ząb (tkanka kostna i dziąsła). Czynność ta powinna więc przeprowadzona z dużą dokładnością i bez pośpiechu. Tylko wtedy rana pooperacyjna będzie się dobrze goić, a odczuwanie dyskomfortu przez pacjenta będzie zminimalizowane do minimum. Nasz gabinet stomatologiczny w Legionowie zawsze dba o tego kwestie, dzięki czemu nasi pacjenci nawet po najbardziej skomplikowanych resekcjach szybko wracają do pełni formy.

Wskazania do usuwania zębów

  • Istnienie wiele wskazań medycznych aby usunąć zęba. Podstawowymi czynnikami determinującymi podjęcie tak drastycznego działania jakim jest ekstrakcja zęba są na przykład:
  • Choroby tkanek zęba, które są w na tyle zaawansowanym stadium, że niemożliwe jest skuteczne wyleczenie zęba.
  • Czynniki protetyczne, wówczas gdy trzeba zrobić miejsce pod protezę całościową.
  • Zalecenia ortodontyczne np. przy zbyt dużym stłoczeniu zębów w jamie ustnej.
  • Wskazania chirurgiczne, typu zęby zatrzymane, złamanie korzenia zęba, złamanie korony zęba w sposób uniemożliwiający jej odbudowę protetyczną.
  • Przyczyny ogólnoustrojowe, kiedy zęby martwe i zgorzelinowe usuwa się przy chorobach zapalnych wsierdzia i mięśnia serca, zapaleniu kłębuszkowemu nerek, czy chorobach reumatycznych.

Kiedy zębów nie należy usuwać

Bezwzględnie nie można usuwać zębów, które są umieszczone w okolicach guza nowotworowego lub przy naczyniaku krwionośnym. Innymi przeciwskazaniami są względy medyczne często związane z różnymi chorobami pacjentów.

Przykładem takich jednostek chorobowych są:

  • wszelkiego rodzaju białaczki,
  • skazy osoczowe i płytkowe,
  • anemie,
  • choroby serca, nerek i wątroby,
  • epilepsja,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • różne choroby zakaźne.

Także kobietom w ciąży nie zaleca się usuwania zębów, szczególnie w pierwszym trymestrze. W naszym gabinecie w Legionowie zawsze najpierw przeprowadzamy wywiad z pacjentem, tak aby można było bezpiecznie przeprowadzić zabieg.