4 x TAK i 4 x NIE – stomatologia dla kobiet w ciąży

We współczesnej stomatologii wystarczającą ilość miejsca przeznacza się na kwestie związane z leczeniem zębów w ciąży. Ponad wszelką wątpliwość zęby należy leczyć, zgłaszać się na regularne przeglądy oraz reagować na wszystkie zauważone nieprawidłowości w obrębie uzębienia i całej jamy ustnej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, w naszym gabinecie dentystka Marzanna Bąk udzieli Ci szczegółowych informacji.

Łagodne oblicze stomatologii, czyli bez radykalnych działań

Optymalną sytuacją jest, gdy Pacjentka zgłasza się do nas przed planowanym poczęciem. Mamy wtedy czas na wyleczenie wszystkich ubytków oraz stanów zapalnych w jamie ustnej, a samemu leczeniu zębów w ciąży nie poświęcamy czasu, ponieważ zwyczajnie nie jest potrzebne. Jeżeli jednak profilaktyka to za mało, arkana stomatologii będzie Twoim sprzymierzeńcem.

1. TAK, możesz czuć się bezpiecznie podczas każdej wizyty

Podstawą jest dokładnie zebranie wywiadu lekarskiego, a zatem rozmowa, podczas której ustalamy ewentualne przeciwwskazania. Wszystko z myślą o Waszym bezpieczeństwie.

2. TAK, szkodliwość zabiegów stomatologii można uznać za mit

Są działania, z którymi należy poczekać na okres po ciąży, natomiast większość aspektów medycyny zachowawczej, czy estetycznej wykonujemy również u kobiet w ciąży.

3. TAK, zabiegi mogą się odbywać w znieczuleniu

Po I trymestrze ciąży zmniejsza się ryzyko oddziaływania środków znieczulających na rozwijający się płód, dlatego z takimi zabiegami warto poczekać do 4. miesiąca ciąży.

4. TAK, Twoja dentystka posiada odpowiednie preparaty znieczulające

Jeżeli szukasz dentystki, w naszym gabinecie otrzymasz fachową pomoc, w tym również na bazie znieczulenia, które nie powoduje obkurczania się naczyń krwionośnych.

Gdy z leczeniem zębów w ciąży warto zaczekać

Mając świadomość gamy możliwości leczenia zębów w ciąży, a wręcz konieczności poddania się takiemu leczeniu, warto pamiętać, że przeciwwskazania dotyczące poszczególnych działań obowiązują tylko w I trymestrze, a w dalszych etapach rozwoju płodu są dopuszczalne i bezpieczne.

1. Nie należy poddawać się działaniu promieni RTG

Zabiegi wymagające wykonania prześwietlenia zębów przełóż na okres po ciąży lub wybierz ich alternatywę, na przykład leczenie kanałowe pod mikroskopem.

2. Nie należy wyrywać zębów ze znieczuleniem

Można przełożyć ekstrakcję, jeżeli objawy nie są nadmiernie dokuczliwe, a dentystka stwierdzi, że wstrzymanie się do II trymestru ciąży nie pogorszy znacznie stanu Twojego uzębienia.

3. Nie należy poddawać się wybielaniu zębów

Wynika to ze składu chemicznego preparatów wybielających, a także z emisji promieni podczas wybielania lampą. Zabiegi stomatologii estetycznej warto brać pod uwagę po urodzeniu dziecka.

4. Nie należy zwlekać z wizytą u dentysty

Rozwój bakterii w jamie ustnej oraz ryzyko przeniknięcia tych bakterii do ustroju sprawiają, że regularne wizyty u stomatologa to podstawa również w okresie ciąży.

Jakie leki może przepisać Ci dentystka?

W przypadku licznych stanów zapalnych jamy ustnej i dziąseł konieczne jest zastosowanie preparatów przeciwzapalnych, a w sytuacjach silnego bólu lub znacznego obrzęku dziąseł zaleceniem jest często kuracja antybiotykami. Jeżeli Twoja dentystka przepisuje Ci antybiotyk wiedząc, że jesteś w ciąży, z pewnością będzie to antybiotyk o znikomym ryzyku wpływu na rozwój dziecka.

Atuty współczesnej stomatologii dla kobiet w ciąży

Różnicą pomiędzy stomatologią współczesną, a tą sprzed kilku dekad jest między innymi udoskonalenie poszczególnych metod leczenia zębów kobiet w ciąży tak, że liczebność tej grupy Pacjentek wzrasta i jest to trend pozytywny. Również w naszym gabinecie w Legionowie zapewniamy fachową opiekę dentystyczną, bazującą na nieszkodliwych preparatach.