Higiena jamy ustnej w ciąży najważniejsza

Istnieje obiegowa opinia, zgodnie z którą ciąża powoduje demineralizację zębów, co z kolei niekorzystnie wpływa na stan uzębienia u kobiety. Jednak teoria ta nie ma kompletnie potwierdzenia w faktach. Prawdą jest natomiast to, że hormony ciążowe powodują rozpulchnienie dziąseł, które stają się wtedy bardziej przekrwione.

W okresie ciąży dziąsła są zatem bardziej podatne na wszelkie drobne urazy. Kobieta w ciąży myjąca zęby stara się nie doprowadzać do ich krwawienia i dlatego odruchowo „szczotkuje” je delikatniej i mniej dokładnie. Skutki takiego „niestarannego” mycia zębów przez okres dziewięciu miesięcy niestety łatwo przewidzieć. Szybciej rozwija się wówczas próchnica, powstają ubytki oraz choroby przyzębia. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że takie infekcje jamy ustnej zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i ewentualne leczenie zębów u kobiet w ciąży.

Leczenie zębów w ciąży – Legionowo i okolice

Na szczęście u pacjentek w ciąży można wykonać większość podstawowych zabiegów związanych z leczeniem zębów. Nie ma większych przeciwskazań, aby Panie odwiedziły nasz gabinet stomatologiczny w Legionowe i zadbały o:

  • Przegląd zębów, ponieważ profilaktyka jest w tym okresie niezmiernie istotna.
  • Leczenie zębów polegające na wypełnieniu ubytków. Jeśli jest to mały ubytek to można zdecydować się na leczenie bez znieczulenia. Sytuacja komplikuje się przy konieczności zastosowania leczenia kanałowego, najczęściej bowiem wymagane jest wówczas prześwietlenie. Zawsze jednak można wybrać gabinet dentystyczny w Legionowie, którego wyposażenie pozwala na przeprowadzenie takiego leczenia bez potrzeby wykonania zdjęcia RTG.
  • Usuwanie kamienia nazębnego, pod warunkiem, że nie jest wykonywane przy pomocy scalera ultradźwiękowego.
  • Usuwanie zębów ze względu na ryzyko krwawienia najlepiej przeprowadzać po pierwszym trymestrze.
  • Stosowanie znieczulenia o ile oczywiście jest to możliwe powinno się również odłożyć trochę w czasie, tak aby minął już pierwszy trymestr ciąży. Nasz gabinet stomatologiczny z Legionowa stosuje u kobiet w ciąży jedynie znieczulenie nie obkurczające naczyń krwionośnych, co zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo dziecka. Z drugiej strony trzeba pamiętać również o tym, aby rozważnie podejmować decyzje o ewentualnej rezygnacji z zastosowania znieczulenia. Wzmożone „cierpienie” na fotelu dentystycznym może być dla płodu jeszcze groźniejsze, niż sam środek znieczulający.

 

 

Dbanie o zęby w ciąży, z czym trzeba poczekać?

Z pewnością wszelkie zabiegi czysto kosmetyczne typu wybielanie zębów można spokojnie odłożyć na później. Po pierwsze nie wpływają one na stan naszego zdrowia, a po drugie niektóre substancje zawarte na przykład w środkach wybielających nie do końca zostały przebadane pod kątem ich wpływu na rozwój ciąży.

Także zabiegi protetyczne ze względu na krwawienie dziąseł są pozbawione większego sensu. Oczywiście nie ma też co ryzykować prześwietlania zębów RTG. Co prawda współczesne aparatury rentgenowskie emitują niewielką dawkę promieni rentgenowskich, ale w przypadku kobiet w ciąży należy ograniczać wszelkie ryzyko do minimum.

Na zabiegi związane ze stomatologią estetyczną lub konieczne prześwietlenia zębów zapraszamy Panie z Legionowa i okolic już po szczęśliwym urodzeniu dziecka.