Korzystając z usług gabinetu stomatologicznego podczas regularnych przeglądów dowiesz się od dentysty, że konieczne jest usunięcie zębów zatrzymanych, jeżeli Ciebie również dotyczy ten problem. Często zęby zatrzymane nie dają żadnych objawów, natomiast szkodzą niezauważalnie, choćby poprzez rozpychanie sąsiadujących zębów i przemieszczanie ich w łuku zębowym. Usuwanie zębów zatrzymanych jest zatem koniecznością.
Pomocne regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego
Najczęściej w roli zębów zatrzymanych spotykane są ósemki, zwane również zębami mądrości, natomiast zdarzają się również problemy z wyżynaniem górnych jedynek oraz trójek, dlatego wszelkie niejasności wyjaśni Ci lekarz dentysta. W gabinecie stomatologicznym umówisz się również na usuwanie zębów, ponieważ zwłaszcza w przypadku ósemek, czyli zębów stałych, jest to jedyna rozsądna opcja.
Usunięcie zęba jest wskazane również, gdy ząb zatrzymany rozwinął się prawidłowo w zębodole, natomiast:
- w przypadku zatrzymania całkowitego:
◦ pozostaje w tkance kostnej szczęki lub żuchwy,
◦ nie może się przebić przez dziąsło w sposób naturalny,
- w przypadku zatrzymania częściowego:
◦ górny fragment zęba pokryty jest tylko błoną śluzową dziąsła,
◦ określona część zęba jest widoczna, lecz nie wyżyna się jego dalsza część.
Wizyta w gabinecie stomatologicznym będzie zatem potrzebna, jeżeli:
- pojawiła się opuchlizna okolicy zęba,
- występuje nadwrażliwość dziąsła i całego przyzębia,
- dziąsło krwawi lub jest intensywnie zaczerwienione,
- występują objawy pozornie niepowiązane, na przykład silny ból głowy.
Podstawą dalszych działań jest zawsze zdjęcie RTG, na którym dokładnie widać wielkość, kształt oraz umiejscowienie zęba.
Interwencja chirurgiczna przy usuwaniu zębów
Zwłaszcza w przypadku ósemek konieczne bywa zastosowanie metod typowo chirurgicznych, aby dostać się do korzenia zęba zatrzymanego i wydobyć ząb w całości. Pozostawienie jakichkolwiek fragmentów zęba w zębodole mogłoby mieć konsekwencje w postaci nawracających stanów zapalnych lub innych powikłań, wymagających kolejnych interwencji.
Chirurgiczne usuwanie zębów to przede wszystkim:
- nacięcie dziąsła w okolicy usuwanego zęba,
- odsłonięcie dziąsła,
- zdejmowanie blaszki kostnej przy pomocy wiertła chirurgicznego,
- usunięcie zęba w całości, a przypadku większych zębów najpierw defragmentacja,
- zszycie rany poekstrakcyjnej.
Pacjent po zakończeniu usuwania zębów otrzymuje zalecenia pozabiegowe, konieczne jest zazwyczaj również przyjmowanie antybiotyków. Szwy zdejmowane są po 7 dniach.
Czego jeszcze dowiesz się od lekarza? Dentysta Twoim sprzymierzeńcem
Po skali zabiegu i z jego opisu widać, że nie są to działania z kategorii bezinwazyjnych, natomiast w naszym gabinecie do minimum ograniczamy nieprzyjemne odczucia poprzez odpowiednie znieczulenie i fachowe działanie na każdym etapie ekstrakcji.
Usuwanie zębów przeprowadzone przez lekarza dentystę z niezbędnymi uprawnieniami do wykonywania zabiegów chirurgicznych, pozwoli Ci odzyskać komfort życia, jeżeli zatrzymane ósemki lub inne zęby wymagające ekstrakcji przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu.
W gabinecie stomatologicznym dowiesz się, czy ekstrakcja jest konieczna
Usuwanie „zębów mądrości” jest wskazane również w sytuacji, gdy zostały one prawidłowo wykształcone, lecz ze względu na dalekie położenie w łukach zębowych niemożliwe jest ich dokładne czyszczenie, albo gdy rosną krzywo. Niepokojącym objawem będą również częste stany zapalne dziąsła, czy szybkie postępowanie zmian próchniczych.
Już przy pierwszych symptomach zgłoś się do gabinetu stomatologicznego, aby otrzymać fachową pomoc.
Share