Protezy kontra implanty. 7 ważnych różnic

Zastosowanie pierwszych implantów stomatologicznych do uzupełnienia ubytków było przełomem w 1965 roku, natomiast obecnie system ten jest już na tyle powszechny, że Pacjenci często sami pozyskują wiedzę na temat tego rozwiązania i do gabinetu dentystycznego przychodzą gotowi na dalsze działania. Nie oznacza to jednak, że implanty całkowicie wyparły znane dotąd protezy częściowe lub całościowe, dlatego zanim podjęta zostanie decyzja o zastosowaniu konkretnej metody, dentysta przedstawi Ci wszystkie „za” i „przeciw”.

Innowacje nie tylko wśród implantów – protezy też się zmieniają

Rozważając kwestie związane z tematem należy mieć na uwadze, że w dziedzinie protetyki nieustannie pojawiają się udoskonalenia, a współczesne protezy są znacznie bardziej estetyczne, elastyczne i trwałe niż ich pierwowzory.

Poniższe zestawienie to szersze tło dla głównego tematu.

1. Koszt wykonania implantów i protez

W przeliczeniu na jeden ząb, opłata za wykonanie implantu wraz z koroną jest wyższa niż za wykonanie samej korony lub zęba w protezie.

2. Ewentualne naprawy

Implanty to sama śruba tytanowa, która nie ulega zniszczeniu, naprawy może więc wymagać korona. Koszty będą zatem porównywalne dla korony implantu i standardowej korony zębowej.

3. Wygoda użytkowania

Zdecydowana przewaga implantów nawet nad protezami elastycznymi, nowoczesnymi, wynika z faktu stabilnego mocowania implantu w kości.

4. Utrzymanie higieny

Staranne mycie zębów pozwala zachować podobny poziom higieny, natomiast przy wyjmowanych protezach całość jest bardziej czasochłonna.

5. Zmysł smaku

Korony porcelanowe lub zęby w protezie zębowej wykonane są tak, aby nie zaburzać zmysłu smaku, natomiast proteza ogranicza odczuwanie na powierzchni styku z podniebieniem.

6. Konieczność posiadania własnego uzębienia

Implantacja możliwa jest u Pacjentów, którzy nie mają już żadnych własnych zębów, natomiast do osadzenia protezy elastycznej niezbędny jest przynajmniej jeden naturalny ząb.

7. Absorpcja zapachów i barwników

Znak równości w pozytywnym znaczeniu można tutaj postawić pomiędzy implantami i protezami „twardymi”, natomiast protezy elastyczne łatwiej się odbarwiają.

Wszechstronność koron porcelanowych

Z koronami porcelanowymi wiąże się kilka różnych usług z dziedziny protetyki oraz implantacji. W przypadku protez zębowych zastosowanie koron ma miejsce w konstrukcjach:

  • częściowych, czyli obejmujących jeden lub kilka ubytków,
  • całkowitych, czyli protezach wszystkich zębów,
  • łączonych, gdzie proteza z koronami porcelanowymi mocowana jest na tytanowych implantach.

Również w protezach elastycznych stosowana jest rekonstrukcja zębów z wykorzystaniem materiału porcelanowego, który w tej formie:

  • prezentuje się efektownie,
  • jest częściowo przezierny, więc wygląda jak naturalny ząb,
  • wykazuje optymalną twardość, również na wzór zębów naturalnych.

W naszym gabinecie dokładnie przeanalizujemy stan Twojego obecnego uzębienia i zaproponujemy profesjonalną pomoc na każdym etapie implantacji lub współpracy pod kątem protetyki.

Poczuj się lepiej z implantami lub z nowoczesną protezą

Niezależnie od przyczyn utraty zębów, warto zadbać o wypełnienie luk, aby zapobiec przesuwaniu się zębów sąsiadujących, zniekształceniu rysów twarzy, czy zwyczajnie poprawić swój wygląd. Sojuszników będziesz mieć w implantach, koronach porcelanowych, protezach elastycznych oraz innych opcjach, które z przyjemnością przedstawimy podczas spotkania w naszym gabinecie w Legionowie.