Jeżeli wizyta u stomatologa ma na celu leczenie kanałowe zębów, stosowany jest szereg procedur, które pozwalają skutecznie i bezpiecznie usunąć zmiany chorobowe. Bez względu na przyczyny problemów, efektem jest zachowanie zębów w szczęce i pobudzenie tkanek dziąsła do regeneracji.
Dowiedz się więcej i umów wizytę u stomatologa
Zwłaszcza Pacjenci, którzy nie mieli wcześniej styczności z leczeniem kanałowym, chcą zasięgnąć dodatkowych informacji – tak jest również w naszym gabinecie. Z zaangażowaniem odpowiadamy na te pytania, a kilka spośród wielu przedstawiamy poniżej.
PYTANIE 1.: Czy leczenie kanałowe zębów jest konieczne?
Jest to jedyne rozsądne rozwiązanie, gdy doszło do nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi zęba. Natychmiastowe działanie pozwala uniknąć usunięcia zęba. Rozpoczynając procedury związane z leczeniem kanałowym zębów (usunięcie zmienionej chorobowo miazgi, dezynfekcja komory i kanałów zęba, założenie wypełnienia) zapobiegamy rozwojowi choroby.
PYTANIE 2.: Czy można uniknąć leczenia kanałowego?
Przy skutecznym leczeniu stanów zapalnych miazgi zęba wystarczy, jako kolejny etap, zastosować leczenie zachowawcze, natomiast samo unikanie poddania się leczeniu kanałowemu zębów bez konkretnych przyczyn, może skutkować utratą zęba. Pogłębiające się zmiany będą dawać znacznie większe dolegliwości bólowe, co świadczy m.in. o postępującym niszczeniu miazgi.
PYTANIE 3.: Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Istnieje grupa chorób podwyższonego ryzyka, czyli takich, które mogą ulec nasileniu wskutek endodoncji, natomiast często wystarczy wcześniejsza konsultacja specjalistyczna (kardiologiczna, nefrologiczna, czy endokrynologiczna – zależnie od schorzeń Pacjenta) i zmiana dawki leków lub podanie antybiotyku, aby zapobiec zębopochodnemu zakażeniu innych narządów.
Szybkość i skuteczność z laserowym leczeniem zębów
Cele leczenia kanałowego zębów pozostają niezmienne, natomiast zmienia się na korzyść sposób przeprowadzania zabiegów. Dzięki laserowemu leczeniu zębów stomatolog może:
- kontrolować wnętrze kanału przy użyciu mikroskopu endodontycznego,
- precyzyjnie sprawdzić głębokość kanałów i usunąć z nich miazgę,
- wypełnić kanały z zachowaniem absolutnej ich szczelności.
Również samo otwarcie korony zęba w celu odsłonięcia kanałów jest za sprawą technologii laserowej znacznie szybsze, bardziej precyzyjne i zazwyczaj bezbolesne. Trudno o lepszą rekomendację.
Leczenie kanałowe zębów można wykonywać również u dzieci
Obecnie zęby mleczne dzieci traktowane są przez rodziców coraz częściej z należną powagą od kwestii dbania o codzienną higienę poprzez wizyty kontrolne u dentysty czy fachowe leczenie. Oczywiście jeżeli mleczny ząb jest ruchomy i wkrótce wypadnie, leczenie nie powinno mieć miejsca, natomiast gdy jest to ząb mocno osadzony w zębodole, możliwa jest zazwyczaj próba rozpoczęcia leczenia.
Żywe i unerwione zęby mleczne reagują podobnie, jak zęby stałe – również bolą, ulegają niszczeniu, bywają dotknięte stanem zapalnym. Metoda laserowa leczenia kanałowego zębów pozwala w sposób szybki i bezpieczny pomóc dziecku, pod warunkiem, że dziecko jest zdrowe, a korona zęba – niezniszczona.
Wizyta u stomatologa i odpowiedni dobór zabiegów
Medycyna w służbie człowiekowi to obraz widoczny także w gabinecie stomatologa za sprawą nowoczesnej aparatury i urządzeń. O tę kwestię dbamy również w naszym gabinecie w Legionowie, używając do leczenia kanałowego zębów metody o zasłużonej renomie.
Share