Wizyta u stomatologa konieczna przy kamieniu nazębnym

title=”” Spośród zmian w obrębie jamy ustnej, które rozwijają się na tyle wolno, że nie powodują w początkowej fazie zauważalnych problemów, jest kamień nazębny. Pierwotnie jako niewielki żółtawy osad, z czasem może przybrać znacznie bardziej zaawansowane formy, a przy tym stanowi zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej i całego organizmu. Po pomoc w usuwaniu kamienia nazębnego należy się zgłosić do stomatologa.

Współpraca ze stomatologiem vs metody domowe

Podczas codziennego mycia zębów mechanicznie usuwasz osady zalegające na powierzchni Twoich zębów, wystarczy jednak niezbyt dokładne szczotkowanie (częste zwłaszcza przy daleko osadzonych zębach), aby kamień nazębny rozpoczął ekspansję. Gdy płytka nazębna zwapnia się i twardnieje, przybierając coraz ciemniejszy kolor, usuwanie kamienia nazębnego, zwane również skalingiem, staje się koniecznością.

Podczas wizyty u stomatologa odbywa się:

  • skaling naddziąsłowy – z kamienia oczyszczone zostają korony zębowe, czyli części zębów ponad linią dziąseł; zazwyczaj:

◦ stomatolog używa urządzenia emitującego ultradźwięki,
◦ ultradźwięki aktywują uderzanie wody w cząsteczki złogów,
◦ oczyszczone z kamienia zęby zostają dodatkowo wypolerowane, ponieważ gładka powierzchnia zapobiega nadmiernemu ponownemu odkładaniu się kamienia,

  • skaling poddziąsłowy – niezbędny w przypadkach bardziej zaawansowanych, gdy kamień zalega w kieszonkach dziąsłowych, a nawet w korzeniu zęba; wtedy:

◦ oprócz ultradźwięków stosowany jest kiret – metalowe, ostro zakończone narzędzie,
◦ aby wzmocnić korzenie zębów, można poddać je fluoryzacji,
◦ tak jak w metodzie naddziąsłowej, zęby są polerowane w ramach profilaktyki; kamień osadza się wtedy znacznie wolniej, zwłaszcza przy odpowiedniej higienie.

Nowoczesne usługi skalingu mogą Cię przekonać, gdy Twoje wcześniejsze doświadczenia były nieprzyjemne, a dziąsła po zabiegu – podrażnione. Teraz kamień usunąć można szybko i bezboleśnie.

Istotne zalecenia, gdy potrzebujesz usuwania kamienia nazębnego

Konsekwencją rozległych zaniedbań w obrębie jamy ustnej może być między innymi konieczność usuwania zębów, które straciły swoją stabilność wskutek nadmiaru kamienia nazębnego w zębodołach. Jest to jednak sytuacja skrajna i znacznie częściej zgłaszają się do nas Pacjenci, którzy wymagają zwykłej interwencji, polegającej na standardowym usuwaniu kamienia nazębnego.

Warto wiedzieć, że:

  1. zalecenia co do częstotliwości skalingu to 1-2 zabiegi rocznie, natomiast interwencje takie powinny być częstsze u osób palących, ustalane indywidualnie ze stomatologiem,
  2. samodzielnie usuniesz jedynie płytkę nazębną, czyli miękki osad, pozostawiany każdego dnia na zębach w formie resztek pokarmów, napojów, czy naskórka z wnętrza ust,
  3. domowe zabiegi higieniczne nie pomogą, gdy płytka nazębna przybierze trwałą formę kamienia nazębnego; dla usunięcia zmian konieczna jest wtedy wizyta w gabinecie dentystycznym.

Współczesny gabinet stomatologiczny to nowoczesne rozwiązania zarówno w kwestii leczenia i usuwania zębów, jak też pod kątem działań profilaktycznych. Dbanie o zęby stało się przy okazji modą, którą zdecydowanie popieramy.

Porozmawiaj ze stomatologiem o swoich wątpliwościach

Inwestycja w piękny uśmiech wiąże się często ze wzmożonym zainteresowaniem samymi mechanizmami poszczególnych metod leczenia. Jeżeli chcesz skonsultować się ze stomatologiem w Legionowie – nasz gabinet jest do Twojej dyspozycji. W ramach wizyty odpowiemy na pytania dotyczące usuwania kamienia nazębnego. Zdrowe zęby bez kamienia nazębnego – ten cel pomożemy Ci osiągnąć.