Pijesz kawę, palisz papierosy i z kamieniem nazębnym jesteś na Ty? Z tym problemem też sobie poradzimy – skuteczne usuwanie kamienia nazębnego.
Jednym z oferowanych zabiegów w naszym gabinecie w Legionowie jest usuwanie zbędnego kamienia nazębnego, czyli tak zwany skaling.

Skaling pochodzi z języka angielskiego (Scaling) i oznacza zabieg podczas którego zostają usunięte twarde złogi tworzące się na zębach (znane jako kamień nazębny) poprzez mineralizację płytki nazębnej. To po prostu niedoczyszczone resztki pokarmowe (płytka bakteryjna) osadzająca się na naszych zębach.

Powody powstawania płytki nazębnej, czyli jak się tworzy kamień?

To czy jesteśmy podatni na powstawanie kamienia nazębnego i jak często się on pojawia zależy od kilku czynników i naszych indywidualnych predyspozycji. Jednym z nich jest skład naszej śliny. Jest to o tyle istotne, że:

  • w przypadku śliny wysoko zmineralizowanej kamień nazębny odkłada się bardzo szybko,
  • w przypadku śliny średnio i nisko zmineralizowanej powstawanie kamienia nazębnego jest nieco wolniejsze – niemniej kamień i tak osadza się na zębach.

Bardzo duże znaczenie w poruszanej kwestii mają także nawyki dietetyczne i nasz tryb życia. Picie dużej ilości kawy czy herbaty oraz palenie papierosów jest nie tylko szkodliwe dla naszego zdrowia ale ma też ogromny wpływ na przyśpieszenie odkładania się kamienia nazębnego

W jaki sposób ochronić uśmiech przed kamieniem nazębnym?

Oczywiście nie ma sposobu, który pozwoliłby na całkowite pozbycie się problemu kamienia nazębnego jednak odpowiednio zastosowane zabiegi higieniczne, takie jak szczotkowanie zębów połączone z codziennym używaniem nici dentystycznych mogą spowalniać ten proces.

W kwestii doboru preparatu czy szczoteczki można zawsze poradzić się specjalisty pracującego w naszym gabinecie, który przedstawi odpowiednią technikę szczotkowania oraz nauczy prawidłowo posługiwać się nicią dentystyczną, abyśmy mogli w pełni cieszyć się zdrowymi zębami.

Usunięcie kamienia nazębnego przez specjalistę stomatologa

Warto zauważyć, iż osoby przestrzegające diety, niepalące i dbające o higienę jamy ustnej także są narażone na wciąż powracający problem tworzenia się kamienia nazębnego, chociaż u jednych pacjentów powstaje on szybciej a u innych wolniej.

Dlatego niezwykle ważną rzeczą jest jego regularne usuwanie za pomocą skalingu (przez stomatologa), ponieważ kamień nazębny zalegający na zębach, zwłaszcza ten poddziąsłowy jest skupiskiem niebezpiecznych bakterii. Kamień nazębny jest przyczyną stanów zapalny naszych dziąseł oraz przyzębia a w dalszej kolejności doprowadza do jego zaniku i odsłonięcia korzeni zębów. Tak powstaje paradontoza.

Czy zabieg usunięcia kamienia nazębnego jest bezpieczny?

Zabieg usuwania kamienia nazębnego jest zabiegiem bezpiecznym jednak nieumiejętne pozbycie się (całkowite) płytki nazębnej może skutkować utratą zębiny, doprowadzając do nadwrażliwości i stanów zapalnych zębów. Aby tego uniknąć w naszym gabinecie stosujemy odpowiedni sprzęt w postaci specjalnych skalerów. Ponadto głowice usuwające kamień nazębny są chłodzone wodą dzięki czemu pacjenci dobrze znoszą zabieg i praktycznie nie odczuwają bólu.

Proces usuwania złogów kamienia nazębnego u pacjentów z takimi schorzeniami jak:

  • cukrzyca insulinozależna,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • niektóre schorzenia nefrologiczne,
  • niektóre schorzenia kardiologiczne
  • i inne,

wymaga dodatkowo konsultacji z lekarzem prowadzącym danego pacjenta ponieważ wiąże się z obciążeniem bakteriami z płytki nazębnej organizmu tych pacjentów i zachodzi  konieczność podania osłony antybiotykowej w celu wyeliminowania ewentualnych powikłań po zabiegu. Dawkę oraz czas stosowania antybiotyku ustala lekarz prowadzący lub specjalista stomatolog.

Uwaga! Przed rozpoczęciem zabiegu należy powiadomić lekarza stomatologa o ciąży oraz o wszczepionym rozruszniku serca, co umożliwi wybranie odpowiednich narzędzi czy urządzeń.

Zalecenia po zabiegu usunięcia kamienia nazębnego

Po wykonanym zabiegu usunięcia kamienia nazębnego możemy przez pewien czas odczuwać pewien dyskomfort tzw. chwilową nadwrażliwość. Niedogodność tą można jednak w prosty sposób wyeliminować poprzez wykonanie lakierowania – zabiegu, który również znajduje się w ofercie naszego gabinetu stomatologicznego w Legionowie, a który dodatkowo chroni zęby przed próchnicą.

Kiedy znowu się spotkamy, czyli jak często należy powtarzać zabieg usunięcia kamienia nazębnego?

Średnio co pół roku należy odwiedzić dentystę, aby usunąć kamień nazębny. Jednakże nie oznacza to, że każdy po upływie tego terminu musi znów poddać się zabiegowi skalingu. Wszystko zależy od trybu życia pacjenta i indywidualnych predyspozycji. O terminie wizyt decyduje lekarz stomatolog.