Na samą myśl o borowaniu zębów kulisz się ze strachu? Mamy na to sposób – bezpieczne leczenie zębów pod narkozą.
W trosce o komfort pacjentów w naszym gabinecie stomatologicznym w Legionowie świadczymy usługę leczenia czy też usuwania zębów pod narkozą.Metoda ta polega na wykonywaniu wszelkich zabiegów stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym przy jednoczesnym wyłączeniu świadomości pacjenta za pomocą narkozy. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza przy leczeniu:

  • dzieci bez względu na wiek, które szybko się nudzą, boją czy też nie mogą usiedzieć zbyt długo w jednej pozycji,
  • osób niepełnosprawnych – upośledzonych lub dotkniętych różnymi chorobami (jest to jedyne wyjście wyleczenia ubytków zwłaszcza gdy takiej osobie trudno wytłumaczyć jak ważną rzeczą są zdrowe i zadbane zęby, by otworzyła usta i poddała się badaniu stomatologicznemu. Każdemu pacjentowi ciężko trzymać otwartą buzię przez dłuższy czas a w przypadku osób niepełnosprawnych jest to po prostu niemożliwe.)
  • czy wszystkich tych, którzy po prostu czują obawę przed zabiegami u dentysty czyli cierpiących na tak zwaną dentofobię.

Narkoza w leczeniu zębów na Twoje życzenie

Dawniej stosowano leczenie zębów pod narkozą wyłącznie w klinikach i jedynie dla osób z konkretnymi wytycznymi medycznymi. Obecnie można z takiego rozwiązania skorzystać także w naszym gabinecie stomatologicznym na życzenie pacjenta, który oszczędzając czas i zdrowie podczas jednej wizyty może kompleksowo uzupełnić ubytki próchnicowe czy też skorzystać z kilku różnych metod leczniczych.

Zanim zdecydujemy się na zabieg leczenia pod narkozą

Przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu przy użyciu narkozy lekarz anestezjolog przeprowadza wywiad na temat naszego zdrowia, czyli pyta o przebyte lub obecne choroby, otrzymane znieczulenia, przyjmowane leki, alergie czy ciążę.

Uwaga! Należy rzeczowo i konkretnie przekazać wszystkie informacje dotyczące stanu naszego zdrowia ponieważ głównie od tej pełnej wiedzy zależeć będzie skuteczne i odpowiednie leczenie naszych zębów. Ustrzeże także pacjenta od ewentualnych powikłań pozabiegowych.

Narkoza jest bezpieczną i najbardziej zaawansowaną metodą znieczulenia ogólnego szczególnie polecaną przez stomatologów. Nasz gabinet posiada niezbędne zaplecze anestezjologiczne bardzo ważne zwłaszcza przy leczeniu zębów przy pomocy narkozy.

Leczenie zębów pod narkozą – przebieg zabiegu

Znieczulenie ogólne w metodzie leczenia zębów pod narkozą następuje po dożylnym lub wziewnym podaniu przez lekarza indywidualnie do każdego pacjenta dobranej dawki leków usypiających. Na twarz badanego nakłada się maseczkę przez którą lekarz podaje tlen. Pacjent jest wprowadzony w głęboki sen, nie odczuwa bólu zaś odruchy ochronne takie jak kaszel czy połykanie śliny nie utrudniają pracy lekarzowi.

Dla komfortu pacjenta pomocnym rozwiązaniem stosowanym również przy narkozie jest premedykacja czyli farmakologiczne uspokojenie badanego, będące doskonałym przygotowaniem do odpowiedniego znieczulenia ogólnego.

Dzięki takim możliwościom specjalista stomatolog pod uważnym okiem specjalisty anestezjologa bezpiecznie i sprawnie wykonuje czynności wymagające często ogromnego skupienia i precyzji zaś pacjent wychodzi z uśmiechem i ulgą z gabinetu.

Czas trwania zabiegu leczenia zębów w narkozie

Leczenie może trwać nawet do kilku godzin i uzależnione jest od stanu naszego uzębienia, które jest narażone na ataki różnych procesów chorobotwórczych czyli od obszaru zabiegów stomatologicznych, które trzeba wykonać aby pacjent mógł w pełni cieszyć się pięknym i zadbanym uśmiechem.

Po skończeniu wszystkich czynności leczniczych badany pozostaje pod obserwacją specjalisty anestezjologa do momentu odzyskania pełnej świadomości. Czas wybudzania po zabiegu zależy od organizmu i predyspozycji danej osoby i może trwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Na ogół chory odzyskuje pełną sprawność już po 2 godzinach.

Następnie przez dobę po zastosowaniu leczenia pod narkozą pacjent objęty jest stałą opieką pracujących u nas wysoko wykwalifikowanych lekarzy specjalistów.

Bezpieczeństwo w leczenia zębów z użyciem narkozy

Pomimo, że narkoza, czyli inaczej znieczulenie ogólne jest stosowane przy leczeniu chirurgicznym czy laryngologicznym to bardzo często jej wykorzystanie przy zabiegach stomatologicznych budzi nadal wiele obaw wśród pacjentów.

Podczas operacji ratujących życie nie zastanawiamy się przecież nad celowością zastosowania narkozy. A przecież zaniedbania w leczeniu zębów mlecznych powodują różnego rodzaju zapalenia takie jak zapalenie miazgi zęba czy około szczękowe procesy zapalne. Takie postępowanie może doprowadzić nawet do zakrzepowego zapalenia splotu skrzydłowego czy następowego zapalenia opon mózgowych.

Należy także zwrócić uwagę, na fakt, iż powikłania zdrowotne spowodowane pozostawieniem nie leczonych zębów stanowią niezaprzeczalnie większe obciążenie dla naszego organizmu niż użycie odpowiedniego znieczulenia ogólnego.

Leczenie zębów pod narkozą – przygotowania:

Przed zastosowaniem zabiegu z użyciem narkozy, w przypadku dzieci, które umieją już słuchać i rozumieć rzeczy o których do nich mówimy, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu szczera i spokojna rozmowa. Wyjaśnienie w sposób przystępny i nie budzący strachu na czym metoda ta polega i co się będzie działo z małym pacjentem podczas badania. W razie zaistnienia jakichkolwiek wątpliwości czy trudności w wyjaśnieniu zagadnienia możecie Państwo zawsze poprosić o pomoc nasz personel medyczny.

Jeśli dziecko ma złe wspomnienia związane z przebytym już wcześniej zabiegiem stomatologicznym warto zapewnić go, że teraz będzie lepiej bo zaśnie np. w naszym rodzicielskim uścisku a gdy już będzie po wszystkim ucieszy się ze zdrowych ząbków.

Mały człowiek nie będzie narażony na traumę pozabiegową , która może przerodzić się w paniczny strach znany nam pod pojęciem dentofobii.

Pacjenci decydujący się na leczenie za pomocą narkozy powinni spełnić następujące zalecenia:

  • przez 3 godziny nic nie pić,
  • przez 5 godzin nie spożywać pokarmów stałych ( za wyjątkiem mleka, które nie należy do tej grupy),
  • w dniu zabiegu należy pić tylko wodę niegazowaną i herbatę,
  • stosowanie jakichkolwiek leków doustnych trzeba zawsze skonsultować z lekarzem anestezjologiem.

Uwaga! Z różnych przyczyn zdarza się, że nie możemy zastosować się do tych wytycznych i np. coś zjemy. W takim przypadku koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem mającym przeprowadzić ten zabieg. Leczenie zostanie przesunięte na późniejszą godzinę lub przełożone na następny dzień.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa odłożenie zabiegu następuje także gdy pacjent nabawi się infekcji przebiegającej z gorączką, kaszlem czy katarem.